MAKK SPOR

Güzellik

Hafta içi Cumartesi Pazar
09:00 - 23:00 09:00 - 23:00 09:00 - 23:00
Tırnak

Manikür ve Pedikür

Manikür Nedir ?

Güzel ve bakımlı bir görünüme sahip olmak için bakımlarımıza dikkat ediyor, sağlıklı bir hayat için egzersiz, diyet ve kişisel bakım gibi birçok yönteme başvuruyoruz. Bu bakımların en önemlilerinden biri de tabi ki sıklıkla yaptırdığımız Manikür ve Pedikür (el-ayak bakımı) uygulamasıdır. Peki sağlıklı bir manikür ve pedikür işlemleri nasıl olur?

Manikür ve pedikür, el ve ayaklarımızın daha sağlıklıve güzel bir görünüme sahip olmasıiçin uygulanan kozmetik bir uygulamadır. Bu sayfada, manikür pedikür nedir, nasıl yapılır, faydaları neler ve manikür modelleri nelerdir gibi sorularını yanıtlayarak, sizlerin uygulama yaptırmadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini paylaşacağız.

Manikür Nedir, Nasıl Yapılır?

Manikür pedikür, el, ayak ve tırnaklarımızın sağlıklıve güzel bir görünüme sahip olmasıiçin, periyodik olarak yaptırdığımız profesyonel bir uygulamadır. Manikür ile el tırnaklarımızın bakımıyapılırken; pedikür ile, ayak ve ayak tırnaklarının sağlıklıvegüzel bir görünüme sahip olmasıiçin gerekli bakımlar yapılır. Manikür, geçmişi binlerce yıl önceye dayanan bir uygulama olup, ilk olarak Hindistan’da geleneksel yöntemlerin kullanımıyla başlamışve daha sonra bakımına düşkün Çin imparatoriçelerinin tırnaklarına verdikleri önem sayesinde gelişmeye devam etmiştir. Peki bu uygulama nasıl yapılır? İşte detaylar:

 

1. ADIM: Tırnaklar Temizlenir

Tırnaklarınızda oje varsa temizleme işlemi yapılır ve daha sonra tırnaklar kurutulur.

 

2. ADIM: Ilık Suda Bekletilir

El ve tırnak kenarlarının yumuşamasıiçin yaklaşık olarak 4-5 dk. kadar eller manikür suyuna bekletilerek yumuşamasısağlanır.

 

3. ADIM: Manikür Makasıİle Temizleme

Uzayan tırnak etleri tırnak pensi ile dikkatlice alınır ve daha sonra tekrar kurutma işlemi yapılır.

 

4.ADIM: Şekillendirme

Kişinin tercihine göre tırnaklar istenilen oranda törpü yapılarak kısaltılır ve tırnak diplerine krem (lavanta yağıvb.) sürülür. Sonrasında tırnaklar ölü deriden temizlenerek dipteki fazlalıklar portakal çubuğu (tahta çubuk)ile hafifçe geriye doğru ittirilir.

 

5.ADIM: Masaj İle Bitirme

Bütün pürüzler giderildikten sonra tekrar krem sürülerek masaj uygulanır. Kurutma işleminden sonra isteğe göre KalıcıOje veya French Oje yapılabilir.

 

Yakın geçmişte ise Fransa’da dikkat çekenbir akım manikürü tamamen farklıbir boyuta taşımışve bu akım ülke ismiyle anılmaya başlanmıştır: Fransız Manikürü – French Oje

 

Pedikür

Pedikür Nedir?

Pedikür, ayak (pedi) ve tedavi (cure) kelimelerinden türetilmiştir. Pedikür, elde edilen bulgulara göre ilkMısır’da, Firavun’un hizmetlileri tarafından uygulanmaya başlanmıştır.

Pedikür, ölü etleri temizleyen, sertleşmişayak parmaklarınızıve derinizi yumuşatan, ayak tırnaklarınızıtedavi eden bir tedavidir. İyi bir ayak tedavisi sizi çok iyi hissettirir, ancak pedikür uygulamasıcila tipinden masaja kadar değişebilir. Bu nedenle doğru pedikür merkezini bulmak önemlidir . 

 

Pedikür ne işe yarar?

Pedikür, ayak bakımınız için harika bir uygulamadır!

Ayak sorunlarınız varsa, düzenli pedikür tedavi için destekleyici olabilir. Böylece, tedavi süreciniz daha kısalabilir.

Pedikür, duruşunuzun düzelmesine yardımcıolabilir; doğal olarak bakımlı, sağlıklıayaklarla daha rahat yürürsünüz.

Diğer tedavilerle birleştirildiğinde sizi rahatlatabilir. Pedikür uzmanınız, ayaklarınıza birkaç yumuşatıcıve yatıştırıcıkrem ??ile masaj yaptığında, kendinizi tüy gibi hissedersiniz!

 

Nasıl Yapılır?

Özellikle yaz aylarında sürekli olarak çorap kullanımıve ayakkabıkullanımından dolayıhava almakta zorlanan ayaklarımızın, hem sağlıksal açıdan hem de görünüm açısından periyodik aralıklarla Pedikür uygulamasına ihtiyacıvardır.

 

1. ADIM

İlk önce tırnaklarda oje varsa gerekli temizleme yapıldıktan sonra tırnaklar kurutularak kısaltma işlemi yapılır. Ne kadar kısa olursa ayağın rahat etmesi ve tırnakların zarar görmesi de engellenmişolur.

 

2. ADIM

Daha sonra, törpülenen tırnaklara yumuşamasıiçin krem sürülür. Manikür de olduğu gibi yaklaşık olarak 4-5 dk. kadar pedikür leğenine konulan ılık suda bekletilerek tırnakların yumuşamasısağlanır. Sudan çıkarılan ayaklar havlu ile kurulanır.

 

3. ADIM

Yumuşayan tırnak etleri özel bir makas yardımıile temizlenir. Bu arada ayakların ölü hücrelerden arınmasıiçin ponza yardımıile peeling yapılır. Sonrasında tekrar törpüleme işlemi yapılarak son şekli verilir.

 

4. ADIM

Krem sürülerek ayaklara masaj yapılır ve işlem tamamlanır. İsteğe göre Oje veya KalıcıOje uygulamasıyapılabilir.

 

Kalıcı Oje

Kalıcı Oje Uygulaması

Kalıcı Oje, diğer oje yöntemlerinden uygulama ve kalıcılık bakımından farklı bir işlemdir.

Çalışan ve tatile giden kadınların sıklıkla tercih ettiği bir uygulamadır. Yeni evlenen kadınlar da, balayını daha rahat geçirmek için kalıcı oje tercih etmektedirler.

Kalıcı ojenin uygulanması, diğer ojelerden daha farklıdır.

Bu uygulama yapılırken özel bir cihaz ve özel ürünler kullanılır. Bu yüzden uygulama süresi daha uzundur.

 

Normal Ojeden Farkı

Normal oje çok kısa bir sürede sürülürken, kalıcı oje 15-20 dakika gibi bir zamanda sürülmektedir.

Bunun nedeni uygulamanın her aşamasında da UV ışığıyla tırnakların kurutulmasıdır.

Tırnakta ne kadar duruyor gibi soruların cevabı ise; yaklaşık olarak 15 güne kadar ellerinizde, 1 aya kadar ayaklarınızda kalabilmektedir.

 

Kalıcı Oje Nasıl Yapılır? Aşamaları;

Kalıcı oje uygulaması nasıl yapılır gibi sorularınız için, öncelikle bazı ekipman ve bilgilere sahip olmanız gerekmektedir.

Eğer gerekli malzemeler mevcutsa, yazımızın devamında nasıl yapılacağına bakarak, siz de uygulayabilirsiniz.

 

1- Manikür Yapılır

Kalıcı ojeyi  sürmeden önce yapmanız gereken, ellerinize Manikür yaptırmaktır.

Çünkü bu, işlemi kolaylaştırmaktadır. Aynı zamanda uygulama yapılırken, ojenin ete temas etmemesi gerekmektedir.

 

2- Tırnaklar Temizlenir

İşleme başlamadan önce el ve ayak tırnaklarınızın yağ ve nemden arındırılmış olması gerekmektedir.

Bunun için özel bir solüsyon kullanılmaktadır. Aksi takdirde yapılan oje tutmayacaktır. Ardından en alt tabaka işlemi tırnağa uygulanır. El, 10 saniye kadar UV ışığında bekletilir.

 

3- Ojenin Sürülmesi

Ardından tırnaklara oje sürme işlemi uygulanır. Sürülen her bir kat için, UV ışığında 60 saniye bekletilir.

Bu renk seçeneğine göre 2 veya 3 defa uygulanır. French uygulamasında, french ucunun tekrar beklemesi gerekir.

Farklı süslü oje modelleri salonumuzda yapılmaktadır.

 

4- Cila ve Bitirme

Son Olarak en üste son kat cilası uygulanmaktadır ve 60 saniye cihazda bekletildikten sonra, sürülecek solüsyonla tırnaklar silinerek işlem bitirilir. Bu işlemler aynı şekilde ayaklara da uygulanır.

Shellac oje sürüldükten sonra, saatler önce oje sürmüş gibi rahatlıkla hareket edilebilir. Bozulma, bulaşma gibi durumlar söz konusu olmamaktadır.

Kirpik Lifting Detaylı Bilgi
Lazer Epilasyon Detaylı Bilgi
Medikal Cilt Bakımı Detaylı Bilgi

Lütfen telefonunuzu dik konuma getiriniz.