MAKK SPOR

Makk Spor ve Güzellik Salonu Blog

Hafta içi Cumartesi Pazar
09:00 - 23:00 09:00 - 23:00 09:00 - 23:00

Makk Blog

Geri dön
Erkekler Pilates Yapabilir mi?

02Kasım

Erkekler Pilates Yapabilir mi?

Erkekler Pilates Yapabilir mi? Klişe olabilir ama her zaman olduğu gibi bu kez de Joseph Pilates ile başlayacağım konuya, yani pilatesin yaratıcısıyla. Evet o bir erkek! O Gençlik döneminde birçok rahatsızlık geçiren Joseph Pilates, kendi sağlığını iyileştirmek amacıyla çözümler aramaya başlamış ve bu sistemin temellerini atmıştır.

1.Dünya Savaşı sırasında tutsak olan Joseph Pilates diğer tutsaklara pilates yaptırarak bu sistemle tanıştırmıştır. Üstelik kamptaki bir hastalık salgınında pilates yapanlar hastalığa yakalanmamışlardır.

Hatta bu durum yöneticilerin dikkatini çekmiş ve bir hastanede görevlendirilmiştir. Peki kadınlar bu sistemle nasıl tanışmıştır? Joseph Pilates tutsaklık döneminden sonra NewYork’ta dans okullarının yoğunlukta olduğu bir bölgeye yerleşiyor ve ilk stüdyosunu burada açıyor.

Böylelikle bu sistem dansçılar tarafından da keşfediliyor. Dansçılar, esnekliklerini kaybetmeden güç , dayanıklılık ve postural olarak mükemmel görünmek için bu sistemi benimsiyor ve kadınlar arasında popüler oluyor. Şimdi neden erkeklerin pilates yapması “gerektiğine” gelelim. Pilatesle güç ve esnekliğe aynı anda kavuşursunuz.

Tüm vücudunuz pilates için hedef bölgedir. Özellikle core bölgesi dediğimiz vücudumuzun merkez bölgesindeki kasları ve bu bölgedeki en derindeki kasları hedefler. Aslında tüm erkeklerin isteği olan “six pack” lere ulaşmanın en kolay yolu pilates O(tabiki disiplinli bir beslenme programıyla birlikte). Senelerdir vücut geliştirme yapan erkeklerin pilates derslerine katıldığında hareketlerin büyük kısmında çok zorlandığı görülüyor. Şişmiş ve esnekliğini kaybetmiş kaslar bedene rahatsızlık veririrken, postural dengesizliği de beraberinde getiriyor.

Sporu ve sağlıklı bir yaşamı benimserken önemli olan her ikisine de sahip olmaktır; güçlü ve esnek kaslara.. Sonuç olarak ister vücut geliştirme yapın, ister crossfit yanına pilatesi de eklersek mükemmele ulaşırsınız. Çalışmalardaki performansınız artarken sağlığınız için yatırım yapmış olursunuz. Aynı zamanda pilates bir kontroloji sistemidir. Sakatlıklardan korunmak için ve sırt, bel, boyun, diz gibi herhangi bir sıkıntılı bölgenin tedavisinde de kadın-erkek demeden bu mucize sistem pilatesten faydalanmalısınız!

Kübra ŞENOL
Fizyoterapist Pilates Eğitmeni

Lütfen telefonunuzu dik konuma getiriniz.