MAKK SPOR

Makk Spor ve Güzellik Salonu Blog

Hafta içi Cumartesi Pazar
09:00 - 23:00 09:00 - 23:00 09:00 - 23:00

Makk Blog

Geri dön
Sporda Konsantrasyon ve Performans

30 Kasım

Sporda Konsantrasyon ve Performans

SPORDA KONSANTRASYON VE PERFORMANS

 

"Koşarken tüm gereksiz düşünceleri kesmeyi öğrendim. Sadece somut olana, koşuya, engellere, ne yapmam gerektiğine odaklanıyorum. Seyirciler uzaklaşıyor, diğer sporcular kayboluyor ve sadece ben ve kulvar kalıyor" 

M.Johnson

 

Okuduğunuz alıntı size göre de konsantrasyon kelimesini çok iyi anlatıyor değil mi? Hayatımızın birçok alanında duyduğumuz bir kavram olan konsantrasyon, sporcu performansını etkileyen en temel unsurlardan biri olarak sporda da karşımıza çıkıyor. Genellikle başarısızlık yaşayan kişilerden; “Konsantrasyonumu sağlayamadım, dikkatimi toplayamadım, adapte olamadım.” gibi cümleler duyarız. Konsantrasyon eksikliği başarısızlığa sebep oluyor ise konsantrasyonumuzu nasıl sağlarız?

Antrenmanlarda ve müsabakalarda konsantrasyonu sağlayabilmek için tüm dikkatimizi yaptığımız faaliyete odaklamamız gerekmektedir. Faaliyete odaklandığımız zaman performans sergilediğimizi dahi fark etmemeye başlarız. Faaliyetin gerektirdiği durumlara odaklanırız ve bu durumların üstesinden gelmek için çaba gösteririz ve o anki faaliyet dışı şeyleri görmezden geliriz. Peki dikkatimizi nasıl toplayabiliriz?

Sporda dikkatimizi toplayabilmek için:

-      Zihnimizi sakinleştirmeyi öğrenmeliyiz. O anda yapacağımız eylemin sonucunu, nasıl göründüğümüzü, zorluk derecesini düşünmek yerine yapabileceğimize inandığımızı kendimize söylemeliyiz.

-      Hedefe odaklanmalıyız.

-      İmgeleme yapmalıyız. İmgeleme, yapacağımız eylemden önce kendimizi o eylemi yaparken ve başarırken hayal etmek yani önce zihinde pratik yapmaktır.

-      Ara vermek. Kondisyonumuz, dikkatimiz ne kadar sağlam olursa olsun sınırları zorlamak psikolojik yıpranmaya sebep olacağı için ara vermek her zaman kabul edilebilir bir şeydir. Verilen aralardan sonra psikolojik ve fizyolojik olarak yeni zorluklara karşı daha dirençli olacağımız şüphesizdir.

 

Sonuç olarak, dikkate odaklanmak ve konsantrasyon sağlayabilmek için düşüncelerimizi ve duygu durumlarımızı kontrol altına alabilmemiz gerekmektedir. Sporcular zihinsel süreçlerini kontrol altına alabildikten sonra sadece dikkat ve konsantrasyon değil motivasyon ve özgüven gibi birçok becerilerini geliştirmiş olacaklardır.

 

Özlem YELTİRİK

Uzman Klinik Psikolog

Lütfen telefonunuzu dik konuma getiriniz.